Hořenická TVRZ / historická památka

Jedinečná kulturní památka

Lokace

Hořenice

Dispozice

3+1

Pozemek

3893 m2

Cena

Prodáno

O nemovitosti

Prodej Hořenické tvrze, jedinečné kulturní památky v osobním vlastnictví. Jedná se o obdélnou renesančně barokní stavbu z 16. století s velmi bohatou historií. Lze využívat k bydlení, jako rekreační sídlo, zemědělskou usedlost nebo na podnikatelský záměr např. pořádání svateb.

Tvrz se nachází na vyvýšeném okraji obce Hořenice nad tokem řeky Labe a je vzdálená od města Jaroměř 2km. Výhodou je také nájezd na dálnici D11 přímo u obce Hořenice. 

Areál tvrze je tvořen z obdélné obytné budovy s přístavkem, konírnou a velkou stodolou. Pozemek je velký 3893 m2 a užitná plocha obytné budovy je 138 m2. Tvrz je částečně podsklepená. Tvrz se prodává ve stavu, v jakém je zachycena na fotografiích. Vizualizace rekonstrukce stodoly jsou vytvořeny pouze pro představu.

Hlavní trakt od západu tvoří barokně zaklenutá světnice, vstupní síň s renesanční hřebínkovou klenbou, vysoký prostor s fabionovým stropem a nakonec dvoupodlažní sýpka s trámovým stropem.

V roce 2012 proběhla částečná rekonstrukce – v obytné části bylo zabudováno sociální zařízení.

Ves Hořenice se poprvé připomíná okolo roku 1500, kdy tu byla postavena tvrz, která se stala rodovým sídlem Matese z Hořan. Ten později daroval ves Hořenice i s tvrzí špitálům ve věnných městech českých královen. Dvoře Králové nad Labem a Jaroměři. V roce 1502 ji vyplatilo město Jaroměř, jemuž patřila s výjimkou let 1547-1549 až do 19. Stol.

V okolí Hořenic najdete mnoho krásných míst např. Hospital Kuks, zámek Ratibořice, Babiččino údolí, pevnost Josefov, státní zámek Opočno, ZOO Dvůr Králové, vodní nádrž Rozkoš, naučné stezky přírodou a na hory do Krkonoš to je jen hodina autem.

Jaroměř

2 km

Náchod

22 km

Dálnice

2 km

Zajímá Vás tato nemovitost?

Napište mi skrze kontaktní formulář nebo mě kontaktujte napřímo.

Kontaktní údaje